Kalėdos, kvepiančios menu

  Artėjant didžiosioms metų šventėms bei šalies bibliotekoms švenčiant „Knygų Kalėdas“, gruodžio 8 dieną, Utenos Adolfo Šapokos gimnazijos bibliotekoje mokiniams buvo surengtos dvi šventinės pamokos, kurių metu gimnazijoje svečiavosi ir su mokiniais susitiko poetas Rimvydas Stankevičius ir tautodailininkė Rasa Slesoriūnienė.

  Pirmosios šventinės pamokos metu vyko susitikimas su lietuvių poetu, žurnalistu bei eseistu Rimvydu Stankevičiumi. Pirmoji netradicinė pamoka mokyklos skaitykloje prasidėjo gimnazijos direktoriui įžiebus kalėdinę eglutę ir tarus šventišką įžanginį žodį. Iškart po to Rimvydas Stankevičius pristatė savo poezijos knygą „Šermuonėlių mantija“, 2017-aisias nominuotą geriausiu metų poezijos leidinio rinkimuose, o atsakinėdamas į gimnazistų užduodamus klausimus, samprotavo mokiniams aktualiausiomis temomis.  Rašytojas papasakojo kaip ir kada pasirinko savo, kaip humanitaro, gyvenimo kelią bei pabrėžė vaizduotės bei kūrybiškumo svarbą kiekvieno žmogaus gyvenime. Autorius nepamiršo ir knygų svarbos, jo paties teigimu, knyga- tai galimybė gyventi kito žmogaus gyvenimą, o kiekvienas iš tų gyvenimų skaitytojui suteikia neįkainojamą patirtį, kurios jis niekuomet neįgis beviltiškai egzistuodamas savo kasdienėje rutinoje. Tad kuo daugiau gyvenimų, tuo daugiau ir patirčių. Renginio metu Rimvydas Stankevičius taip pat samprotavo ir religine tema: pripažino Dievo įtaką savo kūryboje bei savaip interpretavo pragaro sampratą, teigdamas, jog „pragaras-tai vieta, kurioje nėra vilties“, o vos tik jai atsiradus, bet koks pragaras išnyks. Renginiui įpusėjus, vienas muzikaliausių Adolfo Šapokos gimnazijos gimnazistų Eligijus Šinkūnas atliko dainą, vieną Rimvydo Stankevičiaus eilėraštį. Svečias pripažino jaunuolio talentą ir negailėdamas pagyrų teigė, jog tai pirmasis jo eilėraštis iš rinkinio „Šermuonėlių mantija“ virtęs daina. Renginio pabaigoje  Rimvydas Stankevičius išsakė savo požiūrį į lietuvių kalbos valstybinio brandos egzamino pataisas ir bendravo su kitais mokiniais.

  Antrosios, specialiai dvyliktokams surengtos šventinės pamokos metu Utenos Adolfo Šapokos gimnazijos bibliotekoje vyko naujos tautodailininkės Rasos Slesoriūnienės karpinių bei atvirukų parodos pristatymas. Pati menininkė ne tik pristatė savo parodą bei aptarė didžiąją dalį savo kūrinių, bet ir atsakinėjo į įvairiausius abiturientų klausimus ir papasakojo savo naujosios karjeros  atsiradimo istoriją. Tautodailininkė, visą savo gyvenimą siejusi su menu, įvairių ornamentų karpymu pradėjo užsiimti tik įžengusi į septintąją dešimtį. Jos pačios teigimu, karpymas padėjo jai pabėgti nuo blankios realybės bei pasyvios, į pensiją išėjusio žmogaus rutinos. Menininkė, visą savo gyvenimą buvusi veikli asmenybė, sulaukusi pensinio amžiaus tiesiog negalėjo nieko neveikti, tad karpymas jai tapo tarsi naujo gyvenimo pradžia. Kiekviena karpinio detalė jai atspindėjo jos pačios esybę, mąstyseną bei jausmus, ir nors pačios autorės teigimu, karpyme svarbiausi dalykai yra pats procesas ir filosofinis mąstymas, tačiau jausmai išlieka pagrindiniais jos kūrybos elementais. Renginio pabaigoje tautodailininkė mokinius supažindino ir su savo darbo įrankiais bei pačia eiga ir nupiešė  mokinių  ir poeto Rimvydo Stankevičiaus portretus.

  Taigi, pirmieji šventiniai renginiai Adolfo Šapokos gimnazijos bibliotekoje buvo skirti filologijai ir menui, tačiau net ir fizinius mokslus ateityje studijuoti planuojantys abiturientai   mėgavosi šių menininkų mintimis, darbais ir samprotavimais.

Karolina Ruplėnaitė

 

Rask mus Facebook'e