Lapelyje įrašas: „ ... ačiū, kad esate!”

  Jei skaitysi tik tas knygas, kurias skaito visi, tuomet ir galvosi taip, kaip galvoja visi.

Marcelis Proustas

  

 Įvairus savo turiniu bibliotekos spaudinių fondas, unikaliosios leidinių su autografais kolekcijos, naujausi grožinės ir mokslinės literatūros leidiniai dovanoti kunigo, poeto Justo Jasėno, šviesios atminties poetės, JAV visuomenės veikėjos Alės Rūtos (jai dovanotų) leidinių su autografais kolekcija, įžymių Lietuvos ir užsienio  žmonių atvirukai, vokai, kompaktinės plokštelės, fotografijos su autografais... Tokioje aplinkoje leidžia laisvalaikį ir dalyvauja organizuojamose priemonėse Rokiškio Juozo Tumo-Vaižganto gimnazijos „Romuvos“ padalinio gimnazistai ir pedagogai. O ką apie biblioteką ir skaityklą galvoja čia besimokantieji?

   Į praeitį nužingsniavo spalis... Jis visame pasaulyje buvo paskelbtas mokyklų bibliotekų mėnesiu, o Tarptautinė mokyklų bibliotekų asociacija visus kvietė švęsti, dalyvauti renginiuose, siekiant pasakyti  „Kodėl aš myliu savo mokyklos biblioteką“. Organizuojamais renginiais buvo išreikšta padėka mokyklos bibliotekai visame pasaulyje. Savo mintis apie minėtosios gimnazijos biblioteką  ir skaityklą išsakė jas lankantys informacijos vartotojai. Gimnazijoje jau tapo tradicija per visą mėnesį organizuoti savanorišką nuomonių išsakymą minėtąja tema. Bibliotekos ir skaityklos lankytojai į dėžutę metė spalvotus  lapelius ant jų užrašę savo nuomones. Atlikus nuomonių ir padėkų analizę, paaiškėjo, kad gimnazistams didelę reikšmę turi juos aptarnaujančių bibliotekos darbuotojų profesionalumas ir elgesio kultūra, svarbi juos supanti aplinka ir spaudinių fondo turinys. Gimnazistų manymu juos aptarnauja malonios, visuomet pasiruošusios padėti, siūlančios profesionalią pagalbą, geros, šiltos bibliotekininkės. Viename lapelyje įrašas: „ ...ačiū, kad esate!” Kitame teigiama: „Mūsų gimnazijos biblioteka – jaukiausia vieta, kurioje gali ne tik gilinti savo žinias, bet ir pailsėti nuo šurmulio,  dienos sunkumų ir pamokų. Čia nuolat pasitinka besišypsančios darbuotojos, kurios noriai padeda, ieško reikiamos literatūros, pasiteirauja ir visada apsupa šiluma. Džiugu, kad mokykloje yra tokia vieta ir taip atsidavę savo darbui žmonės“. Tai pats geriausias mūsų veiklos įvertinimas.

   Kaip jau minėjau, išsakiusieji nuomones, mokyklų bibliotekų mėnesio dalyviai džiaugiasi juos supančia aplinka. Apibendrinus mintis, nebuvo nė vieno iš pasisakiusiųjų, kad jiems nepatiktų gimnazijos bibliotekos ar skaityklos aplinka. Jie rašo, kad čia ramu, galima atsipalaiduoti, bendrauti, smagiai praleisti laiką, pailsėti, atlikti namų darbus, juos supa gera atmosfera, jaukiausia vieta, kurioje darbuotojos skleidžia šviesą, visuomet čia gera užsukti, visada esi laukiamas, nepriekaištinga tvarka, galima sukurti „trijų kėdučių grupelę“ (taip įsikūrę  gimnazijos vaikinai sėdi bibliotekos gale) ir analizuoja gyvenimo problemas...

   Gimnazijoje besimokantiesiems yra  labai svarbus spaudinių fondo turinys. Apie tai gimnazistai taip pat išsakė savo nuomones. Jie teigia, kad čia gausus literatūros pasirinkimas mokslams, suteikia galimybę skaityti programines knygas vasarą, džiaugiasi, kad nereikia pirkti knygų, o skaitydamas įdomias knygas gali atsidurti magiškame pasaulyje. Išsakiusieji nuomones teigia, kad čia galima skaityti žurnalus, dirbti prie kompiuterių, o kartu jie pastebi, kad mokiniai skatinami mylėti, gerbti ir puoselėti savąją kalbą ir literatūrą. Pradžiugino viena nuomonė, kuri tarsi apibūdina visas išsakytas mintis: „Gimnazijos biblioteka didžiuojuosi!“

   Bibliotekininkė Rūta Vilutienė atliko 2018 – 2019 m. m. skaitytojų formuliarų tyrimų analizę. Rugsėjo – spalio mėnesių rodikliai liudija, kad naujiems mokslo metams gimnazistai ruošėsi iš anksto. Per vasaros atostogas visų klasių ugdytiniai iš bibliotekos ėmė programinius kūrinius. Didelio populiarumo susilaukė Ericho Marijos Remarko kūryba. Perskaitę leidinį „Trys draugai“, aktyviausieji bibliotekos lankytojai susidomėjo šio autoriaus kitais kūriniais. Šis faktas mus labai džiugina.

   Pasirodžius kino filmui „Tarp pilkų debesų“, pagal Rūtos Šepetys romaną, išaugo autorės ir kitų leidinių skaitomumas. Gimnazistų tarpe populiarūs romanai „Nelengvu keliu“, „Druska jūrai“. Jau mokslo metų pradžioje išaugo susidomėjimas filosofijos ir psichologijos mokslo leidiniais. Šis faktas diktuoja tolimesnį fondo komplektavimą, kad ateityje tikslinga papildyti šių mokslo šakų skyrius naujais leidiniais. Tai tik keli akcentai iš skaitytojų formuliarų analizės.

   Kalbinau Juozo Tumo- Vaižganto gimnazijos direktorę Dianą Guzienę, ką ji mano apie gimnazistų skaitymą. Direktorė teigė: ,,Gera ir miela girdėti, kad gimnazistai skaito. Skaitymas - puiki priemonė ugdytis kūrybiškumą, nes žmogus, skaitydamas knygą, įjungia į darbą visus savo pojūčius - vaizduotės pagalba regi herojus ir įvykius, girdi garsus, užuodžia kvapus ir jaučia skonį... Knygų herojai gali tapti mūsų autoritetais, kurių taip trūksta realiame gyvenime, o tikri autoritetai motyvuoja ir augina asmenybę“.Gimnazistų skaitymo interesus analizuojame kiekvienais mokslo metais, kiek įmanoma spragas stengiamės užpildyti, ieškome naujų veiklos formų, kaip skatinti  informacijos vartotojų skaitymą. Dėkojame visiems išsakiusiems savo nuomones. Kartu su dailės mokytoja Inga Vagone parengsime spalvingą gimnazistų nuomonių knygą „Kodėl aš myliu savo gimnazijos biblioteką“. Taip gimnazistai rašo  bibliotekos ir skaityklos istoriją.

  Reda Kiselytė,

Rokiškio Juozo- Tumo Vaižganto gimnazijos bibliotekos vedėja