Iš IASL konferencijos sugrįžus

  Liepos 17-21 dienomis Romoje vyko tarptautinė mokyklų bibliotekų asociacijų IASL konferencija „Klestinčios mokyklų bibliotekos:  tyrimai, politika ir praktika". Joje tarp 250 dalyvių iš 33 skirtingų pasaulio šalių dalyvavo ir Lietuvos mokyklų bibliotekų darbuotojų asociacijos (LMBDA) atstovės Renata Miškinienė ir Žaneta Pratusevičienė.

   Penkios karštos konferencijos dienos buvo pilnos turiningų pranešimų, darbo sekcijose ir bendravimo su skirtingų šalių atstovais. Tai labai svarbu ne tik dėl gautų žinių, bet ir dėl įgytos patirties bei suvokimo: kad ir kokios skirtingos yra šalys, jų švietimo sistemos, aprūpinimas, mokyklų bibliotekos, tačiau mokyklų bibliotekininkus vienija tie patys tikslai – padėti mokiniui tapti skaitytoju, ir tuo pačiu suteikti įrankį prie žinių, tobulėjimo, asmenybės augimo. 

  Pagrindinių pranešimų metu buvo gvildenamos tokios aktualios temos, kaip mokyklos biblioteka ir Jungtinių Tautų darnaus vystymosi darbotvarkė 2030, dirbtinio intelekto įrankiai mokyklų bibliotekų darbe, kokį vaidmenį mokyklos bibliotekos gali vaidinti įtraukiajame ugdyme, taip pat apie intelektinę laisvę ir teisę gauti informaciją.

 Buvo pristatyta EBSCO duomenų bazė – aukštos kokybės išteklių rinkinys atitinkantis studentų, mokslininkų, o taip pat ir mokinių bei mokytojų interesus. Tai pasaulinis elektroninių spaudinių tiekėjas turintis 2300000 el. knygų. Mokyklų bibliotekoms EBSCO teikia patikimus informacijos išteklius, suskirstytus pagal amžiaus grupes, papildančius ugdymo programas, padedančius mokytojams organizuoti mokinių tiriamąją veiklą ir ugdyti informacinį raštingumą.

 Įdomu buvo susipažinti su MAKROS bibliotekų ir archyvų sistemomis, kurios taupo vietą, sukuria tinkamas spaudinių saugojimo sąlygas, apsaugo nuo vandens, bakterijų, netgi nuo gaisro. Jų užsakovai dažniausiai yra nacionaliniai muziejai, bibliotekos, universitetai ir kitos institucijos, kurioms aktualu išsaugoti kultūros paveldą, pavyzdžiui, pergamentus, paveikslus, dokumentus.

  Popietinių sesijų metu konferencijos dalyviai išsiskirstydavo į atskiras sekcijas, kur vyko įvairių tyrimų pristatymai, kūrybinės dirbtuvės, šalys pristatinėjo savo mokyklų bibliotekų veiklas, vyko atskirų regionų bibliotekininkų pasitarimai. Konferencijos dalyviai atvežė po vieną savo šalies knygą naujai kuriamai Krikščioniškų mokyklų tinklo bibliotekai. Iš Lietuvos nuvežėme knygą "Vis kitokie balseliai". Joje  A. Baranausko "Anykščių  šilelio" ištraukos  pateiktos 21 pasaulio kalba.

 Konferencijos dalyviai turėjo progą apsilankyti Romos mokslo įstaigų bibliotekose. Pirmiausiai aplankėme La Salio instituto, kuriame vyko konferencija, biblioteką. Joje sukaupta 75 tūkstančių knygų kolekcija, tarp jų daug senų spaudinių, susijusių su Jono Krikštytojo Saliečio bei jo įkurto Krikščioniškų mokyklų tinklo veikla. Biblioteka ne tik saugo, bet ir restauruoja senus raštus. Taip pat teko lankytis 1850 m. įkurtoje, pačiame Romos centre įsikūrusioje San Giuseppe kolegijoje. Ten esančios bibliotekos skaityklose, pavadintose Verdžio, Galilėjaus ir Dantės vardais saugomos senų ir šiuolaikinių knygų kolekcijos. Išsaugotos ir senos unikalių senovinių prietaisų pilnos gamtos mokslų laboratorijos. Visiškai kitokį įspūdį paliko Lumsa universitetas. Nors jis prigludęs prie pat Vatikano sienos, tačiau pasižymi modernia architektūra, šviesiomis erdvėmis. Jo bibliotekoje daug darbo vietų dirbti su elektroniniais ištekliais, o knygos saugomos moderniose saugyklose.

  Dalyvavimas tokiose konferencijose suteikia vertingos patirties ir leidžia suvokti kaip nauji globalaus pasaulio iššūkiai keičia mokyklos bibliotekos veiklą ir tuo pačiu parodo dideles jos galimybes skatinant skaitymą ir informacinį raštingumą. 

Žaneta Pratusevičienė, LMBDA pirmininkė

Renata Miškinienė, LMBDA valdybos narė